VJ0402A330JXXAC
Mfr.Part #
VJ0402A330JXXAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 33PF 25V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
500μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Mount :
Surface Mount
Length :
1mm
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
25V
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Capacitance :
33pF
Datasheets
VJ0402A330JXXAC
Vishay / Vitramon VJ0402A330JXXAC
VJ 33pF 25V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402A330JXXAC Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
VJ0402A330JXXAC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V