VJ0402A271FXQPW1BC
Mfr.Part #
VJ0402A271FXQPW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 10V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
10V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
1mm
Dielectric Material :
Tantalum
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Dielectric :
C0G
Height :
550μm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Depth :
500μm
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
10V
Series :
VJ
Width :
500μm
Capacitance :
270pF
Case Code (Metric) :
Vishay / Vitramon VJ0402A271FXQPW1BC
VJ 270pF 10V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)