VJ0402A270FNAAJ
Mfr.Part #
VJ0402A270FNAAJ
Description
CAP CER 27PF 50V 0402 EPOXY
Ceramic Capacitors
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Width :
0.5mm
Length :
1mm
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
27pF
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Voltage - Rated :
50V
Multilayer :
yes
Surface Mount :
Height :
0.6mm
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Datasheets
VJ0402A270FNAAJ
Vishay / Vitramon VJ0402A270FNAAJ
VJ CERAMIC CAPACITOR 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm C0G NP0 ±1% 27pF