VJ0402A1R0CNAAJ00
Mfr.Part #
VJ0402A1R0CNAAJ00
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1PF 50V 0402 EPOXY
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Thickness :
609.6μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Capacitance :
1pF
Tolerance :
±0.25pF
Factory Lead Time :
21 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Datasheets
VJ0402A1R0CNAAJ00
Vishay / Vitramon VJ0402A1R0CNAAJ00
VJ 1pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C Epoxy Mountable, Non-Magnetic Surface Mount, MLCC, Epoxy 0402 (1005 Metric)
VJ0402A1R0CNAAJ00 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
VJ0402A1R0CNAAJ00 Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm