VJ0402A180FXAAP31
Mfr.Part #
VJ0402A180FXAAP31
Description
CAPACITOR CERAMIC 0402
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
18pF
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, PAPER, 11.25/13 INCH
Reach Compliance Code :
Compliant
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Length :
1mm
Height :
0.6mm
Multilayer :
yes
Surface Mount :
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
0.5mm
Ratings :
AEC-Q200
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
50V
Applications :
Automotive
Datasheets
VJ0402A180FXAAP31
Vishay / Vitramon VJ0402A180FXAAP31
VJ CERAMIC CAPACITOR 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm C0G NP0 ±1% 18pF