VJ0402A101KNAAJ
Mfr.Part #
VJ0402A101KNAAJ
Description
CAP CER 100PF 50V 0402 EPOXY
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.5mm
ECCN Code :
EAR99
Packing Method :
TR, 7 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
0.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitance :
100pF
Series :
VJ
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1mm
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
VJ0402A101KNAAJ
Vishay / Vitramon VJ0402A101KNAAJ
VJ CERAMIC CAPACITOR 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm C0G NP0 ±10% 100pF