VJ0402A101GNAAJ
Mfr.Part #
VJ0402A101GNAAJ
Description
CAP CER 100PF 50V 0402 EPOXY
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
0.6mm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e4
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Capacitance :
100pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.5mm
Length :
1mm
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Surface Mount :
Voltage - Rated :
50V
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Tolerance :
±2%
Temperature Characteristics Code :
C0G
Datasheets
VJ0402A101GNAAJ
Vishay / Vitramon VJ0402A101GNAAJ
VJ CERAMIC CAPACITOR 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm C0G NP0 ±2% 100pF