VJ0402A100JXBAC
Mfr.Part #
VJ0402A100JXBAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 100V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Metric) :
Series :
VJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
100V
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
13 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Weight :
652.039032μg
Capacitance :
10pF
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Dielectric :
C0G
Height :
600μm
Tolerance :
±5%
Width :
500μm
Length :
1mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Depth :
500μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Datasheets
VJ0402A100JXBAC
Vishay / Vitramon VJ0402A100JXBAC
VJ 10pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
VJ0402A100JXBAC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ0402A100JXBAC Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V