VJ0402A100FNBAJ
Mfr.Part #
VJ0402A100FNBAJ
Description
CAP CER 10PF 100V 0402 EPOXY
Thickness (Max) :
0.024 0.60mm
Capacitance :
10pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
C0G
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Voltage - Rated :
100V
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Width :
0.5mm
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e4
Number of Terminations :
2
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Multilayer :
Tolerance :
±1%
Height :
0.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Length :
1mm
Datasheets
VJ0402A100FNBAJ
Vishay / Vitramon VJ0402A100FNBAJ
VJ CERAMIC CAPACITOR 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm C0G NP0 ±1% 10pF