VJ0402A0R5DXJPW1BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ0402A0R5DXJPW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.5PF 16V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1mm
Dielectric :
C0G
Series :
VJ
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.5pF
Capacitance :
0.5pF
Voltage - Rated DC :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Imperial) :
Height :
550μm
Width :
500μm
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Depth :
500μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
16V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Vishay / Vitramon VJ0402A0R5DXJPW1BC
VJ 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm C0G NP0 ±0.5pF 0.5pF