VIPER100A(022Y)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VIPER100A(022Y)
Manufacturer
STMicroelectronics
Package / Case
Pentawatt-5 HV (Bent and Staggered Leads)
Datasheet
Download
Description
IC OFFLIN CONV FLBACK 5PENTAWATT
Manufacturer :
STMicroelectronics
Product Category :
AC DC Converters, Offline Switches
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Series :
VIPER™
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Control Features :
EN, Frequency Control, Soft Start
Voltage - Start Up :
11V
Input Voltage-Nom :
13V
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Output Voltage :
700V
Internal Switch(s) :
yes
Base Part Number :
VIPER100
Control Mode :
CURRENT-MODE
Frequency - Switching :
Up to 200kHz
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Input Voltage (Min) :
9V
Number of Pins :
5
Packaging :
Tube
Max Power Dissipation :
82W
Mounting Type :
Surface Mount
Switcher Configuration :
Single
Quiescent Current :
12mA
Fall Time (Typ) :
100 ns
Pin Count :
5
Terminal Position :
Zig-Zag
Output Current :
3A
Height :
9.2mm
Number of Outputs :
1
Rise Time :
50ns
Output Isolation :
Isolated
Package / Case :
Operating Supply Voltage :
15V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Min Operating Temperature :
25°C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
8V~15V
Number of Terminations :
Frequency :
200kHz
Power (Watts) :
100W
Width :
4.8mm
Control Technique :
PULSE WIDTH MODULATION
Length :
10.4mm
Max Operating Temperature :
125°C