VI40120C-M3/4W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VI40120C-M3/4W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 40A 100V TO-262AA
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Factory Lead Time :
27 Weeks
Series :
Automotive, AEC-Q101, TMBS®
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500μA @ 120V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
120V
Application :
EFFICIENCY
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Tube
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
880mV @ 20A
Qualification Status :
Not Qualified
Peak Reverse Current :
500μA
Number of Pins :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
3
Package / Case :
Mount :
Through Hole
Diode Type :
Schottky
Max Reverse Voltage (DC) :
120V
Diode Element Material :
SILICON
Published :
Pin Count :
Average Rectified Current :
20A
Forward Current :
40A
Element Configuration :
Common Cathode
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Phases :
1
Peak Non-Repetitive Surge Current :
250A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Number of Elements :
2
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Position :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
VI40120C-M3/4W
Vishay VI40120C-M3/4W
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 20A 120V-DC 2-Element TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA Through Hole
VI40120C-M3/4W Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 40A to operate the device.A reverse voltage peak of 500μA is applied to devices like this one.
VI40120C-M3/4W Features
a peak voltage of 500μA
a reverse voltage peak of 500μA
VI40120C-M3/4W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VI40120C-M3/4W applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23