VI1521530000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VI1521530000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLK 15P TOP ENT 5.08MM PCB
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Wire to Board
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Screw Material - Plating :
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation :
Vertical with Board
Screw Thread :
M3
Voltage :
300V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Green
Pitch :
0.200 5.08mm
Feature :
Interlocking (Side)
Torque - Screw :
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Wire Termination :
Screw - Rising Cage Clamp
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Wire Gauge :
12-28 AWG
Series :
VI
Positions Per Level :
15
Housing Material :
Thermoplastic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamp Material - Plating :
Brass - Nickel Plated
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Current :
16A
Number of Levels :
1
Datasheets
VI1521530000G
Introducing Wire to Board Amphenol Anytek VI1521530000G from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:300V, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~115°C, VI1521530000G pinout, VI1521530000G datasheet PDF, VI1521530000G amp .Beyond Wire to Board Amphenol Anytek VI1521530000G ,we also offer 1985218, 1984989, 1706714, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
0.200 5.08mm Green Bulk Thermoplastic Through Hole Vertical with Board Screw - Rising Cage Clamp 1 Levels 12-28 AWG VI