VI10150C-E3/4W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VI10150C-E3/4W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO262
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Peak Reverse Current :
100μA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
10 Weeks
Forward Current :
10A
Element Configuration :
Common Cathode
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
150V
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Number of Phases :
1
Peak Non-Repetitive Surge Current :
60A
Terminal Position :
Single
Number of Elements :
2
Average Rectified Current :
5A
Number of Pins :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
150°C
Application :
EFFICIENCY
Terminal Finish :
MATTE TIN
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Series :
TMBS®
Mounting Type :
Through Hole
Output Current-Max :
5A
Mount :
Through Hole
Pin Count :
3
HTS Code :
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 150V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Min Operating Temperature :
-55°C
Diode Type :
Schottky
Published :
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
Max Surge Current :
60A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.41V @ 5A
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Max Reverse Leakage Current :
100μA
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Datasheets
VI10150C-E3/4W
Vishay VI10150C-E3/4W
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 5A 150V-DC 2-Element TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA Through Hole
VI10150C-E3/4W Overview
This device can support a maximum output voltage of 5A.We should be monitoring the surge current and keeping it below 60A.A forward voltage of 10A will enable the device to operate.Array is powered by a reverse voltage peak of 100μA.When reverse biased, its maximal reverse leakage current is 100μA, which corresponds to its maximum reverse leakage current.
VI10150C-E3/4W Features
a maximum output voltage of 5A
a peak voltage of 100μA
a reverse voltage peak of 100μA
VI10150C-E3/4W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VI10150C-E3/4W applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23