VI-B20-IW-B1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VI-B20-IW-B1
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 100W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Voltage - Output 1 :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Input (Max) :
56V
Max Output Current :
20A
Height :
27.178mm
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Power (Watts) :
100W
Series :
VI-200™ (100W)
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Size / Dimension :
4.60Lx2.40W x 1.07 H 116.8mmx61.0mmx27.1mm
Applications :
ITE (Commercial)
Package / Case :
Full Brick
Voltage - Input (Min) :
21V
Max Power Dissipation :
100W
Type :
Isolated Module
Output Voltage :
5V
Voltage - Isolation :
3kV
Efficiency :
90%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Outputs :
1
Input Voltage-Nom :
36V
Approval Agency :
TUV, UL
Datasheets
VI-B20-IW-B1
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD