VI-21Y-MX-S
Mfr.Part #
VI-21Y-MX-S
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 50W
Input Voltage-Nom :
24V
Approval Agency :
UL; CE; VDE; CSA; TUV; BABT
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Input (Min) :
21V
Max Output Current :
49.5A
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage :
3.3V
Protections :
THERMAL; CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
Terminal Form :
PIN/PEG
Pbfree Code :
No
Published :
Efficiency :
90%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Terminations :
9
Voltage - Output 1 :
3.3V
Mounting Type :
Through Hole
JESD-609 Code :
e0
Not Applicable
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Max Power Dissipation :
50W
Trim/Adjustable Output :
yes
Voltage - Input (Max) :
32V
Terminal Position :
Dual
Height :
13.208mm
Series :
VI-200™ (75W)
Power (Watts) :
50W
Number of Outputs :
1
Terminal Finish :
TIN LEAD OVER COPPER
Total Power Output-Max :
75W
ECCN Code :
EAR99
Number of Functions :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Datasheets
VI-21Y-MX-S
Vicor VI-21Y-MX-S
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD