VI-21L-EW-F2
Mfr.Part #
VI-21L-EW-F2
Description
DC DC CONVERTER 28V 100W
Product Category :
Terminal Form :
PIN/PEG
Voltage - Input (Min) :
21V
Efficiency :
88%
Height :
26.67mm
Max Power Dissipation :
100W
Operating Temperature :
-10°C~85°C
Trim/Adjustable Output :
yes
Power (Watts) :
100W
Size / Dimension :
4.60Lx1.86W x 1.05 H 116.8mmx47.2mmx26.7mm
OCP, OTP, OVP, SCP
Qualification Status :
Not Qualified
Output Voltage :
28V
Bulk
Approval Agency :
UL; CE; VDE; CSA; TUV; BABT
Series :
VI-200™ (100W)
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Pbfree Code :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Output 1 :
28V
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Isolation :
3kV
Max Output Current :
3.57A
Input Voltage-Nom :
24V
Mount :
Through Hole
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
9
Voltage - Input (Max) :
32V
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
TIN LEAD OVER COPPER
Protections :
THERMAL; CURRENT; OUTPUT OVER VOLTAGE
Number of Outputs :
1
Number of Functions :
1
Datasheets
VI-21L-EW-F2
Vicor VI-21L-EW-F2
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD