VI-21K-MY-S
Mfr.Part #
VI-21K-MY-S
Description
DC DC CONVERTER 40V 50W
Product Category :
Pbfree Code :
No
JESD-609 Code :
e0
Max Power Dissipation :
50W
Output Voltage :
40V
Input Voltage-Nom :
24V
Voltage - Output 1 :
40V
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
Series :
VI-200™ (50W)
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
9
Height :
13.208mm
Terminal Form :
PIN/PEG
Full Brick
Trim/Adjustable Output :
yes
Number of Functions :
1
Efficiency :
90%
Bulk
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Isolation :
3kV
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Input (Min) :
21V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Outputs :
1
Terminal Finish :
TIN LEAD OVER COPPER
Power (Watts) :
50W
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Max Output Current :
1.25A
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Input (Max) :
32V
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Datasheets
VI-21K-MY-S
Vicor VI-21K-MY-S
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD