VI-20X-EX-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VI-20X-EX-S
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5.2V 75W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power (Watts) :
75W
Voltage - Isolation :
3kV
Series :
VI-200™ (75W)
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Terminal Position :
Dual
Max Output Current :
14.42A
Terminal Finish :
TIN LEAD OVER COPPER
Number of Functions :
1
Max Power Dissipation :
75W
Voltage - Input (Max) :
20V
Efficiency :
88%
Operating Temperature :
-10°C~85°C
Trim/Adjustable Output :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Package / Case :
Full Brick
Voltage - Output 1 :
5.2V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
PIN/PEG
Number of Terminations :
9
Pbfree Code :
No
Input Voltage-Nom :
12V
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
JESD-609 Code :
e0
Applications :
ITE (Commercial)
Output Voltage :
5.2V
Voltage - Input (Min) :
10V
Type :
Isolated Module
Height :
13.208mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Outputs :
1
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
VI-20X-EX-S
Vicor VI-20X-EX-S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD