VI-20V-MX-S
Mfr.Part #
VI-20V-MX-S
Description
DC DC CONVERTER 5.8V 75W
Product Category :
Terminal Form :
PIN/PEG
Trim/Adjustable Output :
yes
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
Efficiency :
90%
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Input (Min) :
10V
Pbfree Code :
No
Height :
13.208mm
Qualification Status :
Not Qualified
Type :
Isolated Module
Number of Functions :
Through Hole
Terminal Finish :
TIN LEAD OVER COPPER
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Input (Max) :
20V
Packaging :
Bulk
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Power (Watts) :
75W
Number of Terminations :
9
Max Power Dissipation :
75W
Output Voltage :
5.8V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Series :
VI-200™ (75W)
Voltage - Output 1 :
5.8V
Input Voltage-Nom :
12V
Terminal Position :
Dual
Max Output Current :
12.93A
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
VI-20V-MX-S
Vicor VI-20V-MX-S
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD