VI-20P-MX-S
Mfr.Part #
VI-20P-MX-S
Description
DC DC CONVERTER 13.8V 75W
Efficiency :
90%
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Pbfree Code :
No
Trim/Adjustable Output :
yes
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Input (Min) :
10V
Max Output Current :
5.43A
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Terminal Form :
PIN/PEG
Mounting Type :
Through Hole
Max Power Dissipation :
75W
Packaging :
Bulk
Input Voltage-Nom :
12V
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
Published :
Terminal Position :
Dual
Height :
13.208mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
TIN LEAD OVER COPPER
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
Full Brick
Number of Functions :
Voltage - Isolation :
3kV
Voltage - Input (Max) :
20V
Series :
VI-200™ (75W)
Output Voltage :
13.8V
Voltage - Output 1 :
13.8V
Number of Terminations :
9
Power (Watts) :
75W
Qualification Status :
Not Qualified
Type :
Isolated Module
Datasheets
VI-20P-MX-S
Vicor VI-20P-MX-S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD