VI-20F-CX-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VI-20F-CX-S
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 72V 75W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Number of Terminations :
9
Input Voltage-Nom :
12V
Type :
Isolated Module
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Voltage - Isolation :
3kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Package / Case :
Full Brick
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Output 1 :
72V
Power (Watts) :
75W
Max Output Current :
1.04A
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input (Min) :
10V
Efficiency :
90%
Voltage - Input (Max) :
20V
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
PIN/PEG
Mount :
Through Hole
Terminal Finish :
TIN LEAD OVER COPPER
Number of Functions :
1
Output Voltage :
72V
Series :
VI-200™ (75W)
Trim/Adjustable Output :
yes
Number of Outputs :
1
Applications :
ITE (Commercial)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height :
13.208mm
Max Power Dissipation :
75W