VI-20D-EX-B1
Mfr.Part #
VI-20D-EX-B1
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 85V 75W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Max Output Current :
882mA
Efficiency :
88%
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Max Power Dissipation :
75W
Published :
Size / Dimension :
4.60Lx2.40W x 1.07 H 116.8mmx61.0mmx27.1mm
Approval Agency :
TUV, UL
Voltage - Output 1 :
85V
Mounting Type :
Through Hole
Height :
27.178mm
Package / Case :
Full Brick
Voltage - Isolation :
3kV
Operating Temperature :
-10°C~85°C
Number of Outputs :
1
Power (Watts) :
75W
Input Voltage-Nom :
12V
Voltage - Input (Min) :
10V
Series :
VI-200™ (75W)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
ITE (Commercial)
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Max) :
20V
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
VI-20D-EX-B1
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD