VI-20D-CX-F2
Mfr.Part #
VI-20D-CX-F2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 85V 75W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Efficiency :
90%
Series :
VI-200™ (75W)
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e0
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Number of Functions :
1
Output Voltage :
85V
Size / Dimension :
4.60Lx1.86W x 1.05 H 116.8mmx47.2mmx26.7mm
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Published :
Max Power Dissipation :
75W
Mount :
Through Hole
Type :
Isolated Module
Number of Terminations :
9
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Isolation :
3kV
Pbfree Code :
No
Voltage - Input (Min) :
10V
Package / Case :
Full Brick
Voltage - Output 1 :
85V
Voltage - Input (Max) :
20V
Applications :
ITE (Commercial)
Number of Outputs :
1
Input Voltage-Nom :
12V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Power (Watts) :
75W
Height :
26.67mm
Terminal Form :
PIN/PEG
Trim/Adjustable Output :
yes
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Qualification Status :
Not Qualified
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
TIN LEAD OVER COPPER
Max Output Current :
882mA
Datasheets
VI-20D-CX-F2
Vicor VI-20D-CX-F2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD