VHF28-16IO5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VHF28-16IO5
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
X118
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT SGL PHASE 1600V 32A
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Technology :
Si
Product Category :
SCR Modules
HTS Code :
RMS On-state Current-Max :
23A
Factory Lead Time :
20 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mount :
Chassis Mount, Panel, Screw
Terminal Form :
Solder Lug
Mounting Style :
Screw Mount
IXYS
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output Current :
32A
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Pins :
6
Current - Hold (Ih) (Max) :
100mA
Pbfree Code :
yes
Number of Terminals :
6
Trigger Device Type :
SCR
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
On-State Current-Max :
28000A
Number of Terminations :
Number of Elements :
2
Lead Free :
Lead Free
Structure :
Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1V
Holding Current-Max :
100 mA
Base Part Number :
VHF28
Desc. of Screw Terminals :
Package Shape :
RECTANGULAR
Desc. of Quick-Connects :
2G-2AK-CA-CK
Product Status :
Obsolete
Average Rectified Current :
28A
Package :
Bulk
Product Type :
SCR Modules
Surface Mount :
No
Circuit Type :
SCR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs, 2 Diodes
DC Gate Trigger Current-Max :
65 mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Current Rating :
32A
Forward Voltage :
1.6V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
300A 330A
JESD-30 Code :
R-XUFM-D6
Case Connection :
Isolated
Width :
31.6mm
Configuration :
BRIDGE, HALF-CONTROLLED, COMMON CATHODE WITH BUILT-IN FREE-WHEELING DIODE
Series :
Peak Reverse Current :
300μA
Brand :
IXYS
Height :
21mm
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1600 V
Leakage Current (Max) :
0.3mA
Hold Current :
100mA
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
65mA
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1 V
Terminal Position :
UPPER
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Rated DC :
1.6kV
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Packaging :
Bulk
Base Product Number :
VHF28
Qualification Status :
Not Qualified
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
330 A
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1600 V
Current - On State (It (AV)) (Max) :
28A
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Off State :
1.6kV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS :
Details
Forward Current :
32A
Published :
Length :
63mm
Package / Case :
X118
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
1.6kV