VGO55-12IO7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VGO55-12IO7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
FO-T-A
Datasheet
Download
Description
RECT BRIDGE 1PH 1200V FO-T-A
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Package Shape :
RECTANGULAR
Qualification Status :
Not Qualified
Desc. of Quick-Connects :
2G-2AK-CA-CK
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Holding Current-Max :
200 mA
Case Connection :
Isolated
Base Part Number :
VGO55
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
RoHS :
Compliant
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
100mA
Terminal Form :
Solder Lug
DC Gate Trigger Voltage-Max :
1.6 V
Package / Case :
FO-T-A
Configuration :
BRIDGE, HALF-CONTROLLED
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Base Product Number :
VGO55
DC Gate Trigger Current-Max :
100 mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Published :
IXYS Corporation
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Structure :
Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 3)
Terminal Position :
UPPER
Hold Current :
200mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Max Operating Temperature :
125 °C
Series :
Number of Elements :
2
Mounting Type :
Chassis Mount
Voltage - Off State :
1.2kV
Product Status :
Obsolete
Leakage Current (Max) :
5mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
550A 600A
Mount :
Chassis Mount, Screw
Number of Terminations :
11
Trigger Device Type :
SCR
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs, 2 Diodes
Current - On State (It (AV)) (Max) :
53A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40 °C
Desc. of Screw Terminals :
Number of Terminals :
11
RMS On-state Current-Max :
41A
Current - Hold (Ih) (Max) :
200 mA
On-State Current-Max :
41000A
JESD-30 Code :
R-XUFM-D11
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Package :
Bulk
Surface Mount :
No
Non-Repetitive Pk On-state Cur :
600 A