VG95234N2-28A63PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VG95234N2-28A63PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 28P SILV SLDR CUP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Color :
Olive Drab
Mount :
Flanges, Panel
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Current Rating :
41A
Contact Style :
Pin
Gender :
Male
Number of Positions :
28
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Contacts :
28
Package :
Bulk
Shell Size, MIL :
Contact Plating :
Silver
Max Operating Temperature :
125 °C
Product Status :
Active
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Contact Finish Thickness - Mating :
196.9μin 5.00μm
Current Rating (Amps) :
22A 41A
Min Operating Temperature :
-55 °C
Shielding :
Contact Finish - Mating :
Silver
RoHS :
Non-Compliant
Mounting Type :
Panel Mount
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Series :
VG 95234, CA-B
Voltage Rating :
Mounting Feature :
Flange
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Number of Pins :
Features :
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Orientation :
N (Normal)
Shell Material :
Aluminum Alloy
Packaging :
Bulk
Termination :
Solder Cup
Shell Size - Insert :
28-A63
Base Product Number :
VG952
Datasheets
VG95234N2-28A63PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 28 Positions Solder Cup Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock