VG95234B1-28-22PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VG95234B1-28-22PN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT MALE 6POS SILVER CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish Thickness - Mating :
196.9μin 5.00μm
Primary Material :
Metal
Product Status :
Active
Packaging :
Bulk
Current Rating :
135A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Body Material :
Aluminium
Base Product Number :
VG952
Shielding :
Shell Material :
Aluminum Alloy
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Features :
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
No
Shell Size, MIL :
Contact Material :
Copper
Current Rating (Amps) :
22A 135A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
VG 95234, CA-B
Contact Finish - Mating :
Silver
Shell Size - Insert :
Mount :
Flanges, Panel
Termination :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Contact Style :
Pin
Number of Positions :
6
Voltage Rating :
Gender :
Receptacle
Mounting Feature :
Flange
Package :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Published :
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Mounting Type :
Panel Mount
Color :
Olive Drab
Datasheets
VG95234B1-28-22PN
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 6 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock