VG95234B1-22-12SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VG95234B1-22-12SN
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN RCPT FMALE 5P SILVER CRIMP
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Subcategory :
Circular Connectors
Shielding :
Primary Material :
Metal
Fastening Type :
Reverse Bayonet Lock
Contact Finish Thickness - Mating :
196.9μin 5.00μm
Features :
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Panel Mount
Contact Material :
Copper
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Current Rating (Amps) :
22A 74A
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Orientation :
N (Normal)
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
5
Mounting Feature :
Flange
Product Status :
Active
Gender :
Receptacle
Voltage Rating :
Published :
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Contact Style :
Socket
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Product Number :
VG952
Current Rating :
74A
Body Material :
Aluminium
Termination :
Crimp
Series :
VG 95234, CA-B
Shell Size, MIL :
Color :
Olive Drab
Radiation Hardening :
No
Mount :
Box, Flanges, Panel
RoHS :
N
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Silver
Package :
Bulk
Shell Material :
Aluminum Alloy
Brand :
Pbfree Code :
No
Shell Size - Insert :
Datasheets
VG95234B1-22-12SN
Receptacle, Female Sockets Aluminum Alloy Panel Mount 5 Positions Crimp Silver Olive Drab Cadmium Bulk N (Normal) Reverse Bayonet Lock