VG181245U900DP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VG181245U900DP
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 56V 500A 1812
Stock
53
In Stock :
53
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Case Code (Imperial) :
1812
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Varistor Voltage (Typ) :
56V
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
2015
Capacitance @ Frequency :
1200pF @ 1kHz
Max Surge Current :
500A
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Varistor Voltage :
56V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Varistor Voltage (Max) :
61.6V
Varistor Voltage (Min) :
50.4V
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated AC :
35V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clamping Voltage :
90V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Number of Circuits :
1
Max Voltage Rating (DC) :
45V
Voltage - Rated DC :
45V
Max Voltage Rating (AC) :
35V