VFK600-D48-S32
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VFK600-D48-S32
Manufacturer
Bel
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
DC/DC CONVERTER 32V 608W
Stock
24
In Stock :
24
Manufacturer :
Bel
Product Category :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
VFK600 (700W)
Number of Outputs :
1
Voltage - Output 1 :
32V
Number of Terminations :
14
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
39.116mm
Terminal Position :
UNSPECIFIED
Number of Functions :
1
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
608W
Mounting Type :
Chassis Mount
Published :
2016
Voltage - Input (Min) :
36V
Current - Output (Max) :
19A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Input (Max) :
75V
Type :
Enclosed
Size / Dimension :
7.84Lx4.99W x 1.54 H 199.1mmx126.8mmx39.1mm
Output Voltage :
32V
Mount :
Chassis Mount
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-40°C~100°C
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Efficiency :
92%
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Module
Trim/Adjustable Output :
yes
Input Voltage-Nom :
48V
Output Power :
600W