VF4471500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VF4471500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 44POS VERT 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Header Orientation :
Vertical
Housing Material :
Thermoplastic
Positions Per Level :
22
Current - UL :
10A
Series :
VF
Packaging :
Bulk
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Voltage - UL :
300V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
44
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.866 22.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Levels :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Mating Finish :
Tin
Contact Material :
Copper
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Green
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Termination Style :
Solder
Pitch :
0.197 5.00mm
Datasheets
VF4471500000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 2 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) VF Thermoplastic Tin Copper
VF4471500000G Overview
VF4471500000G Features
VF series
VF4471500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VF4471500000G Terminal Blocks applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM