VF30100C-E3/4W
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VF30100C-E3/4W
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V ITO220
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Radiation Hardening :
No
Average Rectified Current :
15A
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Min Operating Temperature :
-40°C
Peak Reverse Current :
500μA
Peak Non-Repetitive Surge Current :
160A
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
800mV @ 15A
Application :
EFFICIENCY
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500µA @ 100V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Series :
TMBS®
Mounting Type :
Through Hole
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Number of Phases :
1
Max Reverse Voltage (DC) :
100V
Terminal Position :
Single
Number of Elements :
2
Diode Element Material :
SILICON
Element Configuration :
Common Cathode
Max Operating Temperature :
150°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Surge Current :
160A
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Mount :
Through Hole
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
100V
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
3
HTS Code :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Forward Current :
30A
Pin Count :
3
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
Forward Voltage :
800mV
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
JESD-609 Code :
e3
Diode Type :
Schottky
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Packaging :
Tube
Datasheets
VF30100C-E3/4W
Vishay VF30100C-E3/4W
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -40°C~150°C 15A 100V-DC 2-Element TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab Through Hole
VF30100C-E3/4W Overview
In this case, the forward voltage has to be set at 800mV to operate the device.Maintaining a surge current under 160A and not letting it exceed it is the key to preventing it.In this case, the forward voltage has to be set at 30A to operate the device.A reverse voltage peak of 500μA is applied to devices like this one.A semiconductor device's maximum reverse leakage current is 500μA, which is the current created by its reverse bias.
VF30100C-E3/4W Features
800mV forward voltage
a peak voltage of 500μA
a reverse voltage peak of 500μA
VF30100C-E3/4W Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
VF30100C-E3/4W applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23