VF1072500000G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VF1072500000G
Manufacturer
Amphenol Anytek
Description
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM
Manufacturer :
Amphenol Anytek
Product Category :
Headers, Plugs and Sockets
Housing Material :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Contact Material :
Copper
Contact Tail Length :
0.157 4.00mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Header Orientation :
Vertical
Series :
VF
Number of Positions :
10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Positions Per Level :
5
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Insulation Height :
0.866 22.00mm
Color :
Green
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Current - UL :
10A
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Mating Flange
Voltage - UL :
300V
Pitch :
0.197 5.00mm
Type :
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Termination Style :
Solder
Contact Mating Finish :
Tin
Number of Levels :
2
Datasheets
VF1072500000G
Bulk 0.197 5.00mm Green 2 Levels Through Hole Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) VF Thermoplastic Tin Copper
VF1072500000G Overview
VF1072500000G Features
VF series
VF1072500000G Applications
There are a lot of Amphenol Anytek
VF1072500000G Terminal Blocks applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 3POS VERT 3.5MM
  • Würth Elektronik
    TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.5MM
  • Phoenix Contact
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM
    TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM
    TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM