VE13M00131KED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VE13M00131KED
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Disc 13mm
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 205V 2.5KA DISC 13MM
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Capacitance @ Frequency :
450pF @ 1kHz
Number of Circuits :
1
Maximum AC Volts :
130V
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
VARISTOR
Varistor Voltage :
205V
Mounting Type :
Through Hole
Energy :
11J
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Varistor Voltage (Max) :
226V
Package / Case :
Disc 13mm
Max Surge Current :
2.5kA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
HTS Code :
Max Voltage Rating (AC) :
130V
Terminal Placement :
Radial
Max Voltage Rating (DC) :
170V
Terminal Shape :
Wire
Number of Terminations :
2
Varistor Voltage (Typ) :
205V
Mount :
Through Hole
Published :
Lead Free :
Contains Lead
Varistor Voltage (Min) :
184V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
VE13M00131KED
Introducing KYOCERA AVX VE13M00131KED from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Package / Case:Disc 13mm, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:2, VE13M00131KED pinout, VE13M00131KED datasheet PDF, VE13M00131KED amp .Beyond KYOCERA AVX VE13M00131KED ,we also offer F9TYP5E5EANF097, F9TYP5E5EANF098, F9TYP5E5EANF099, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.