VE1206K121R040
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VE1206K121R040
Manufacturer
KEMET
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 68V 120A 1206
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Capacitance @ Frequency :
370pF @ 1kHz
Voltage - Rated AC :
40V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~150°C TA
Maximum DC Volts :
56V
Current - Surge :
120A
Varistor Voltage (Min) :
61.2V
Varistor Voltage (Typ) :
68V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Varistor Voltage (Max) :
74.8V