VE-J50-EY-S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VE-J50-EY-S
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Half Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Number of Terminations :
9
Type :
Isolated Module
Voltage - Input (Min) :
100V
Terminal Position :
Dual
Input Voltage-Nom :
150V
ECCN Code :
EAR99
Applications :
ITE (Commercial)
Voltage - Input (Max) :
200V
Pbfree Code :
yes
Series :
VE-J00™ (50W)
Voltage - Output 1 :
5V
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Half Brick
Mounting Type :
Through Hole
Published :
Qualification Status :
Not Qualified
Size / Dimension :
2.28Lx1.80W x 0.52 H 57.9mmx45.7mmx13.2mm
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Voltage - Isolation :
3kV
Output Voltage :
5V
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Efficiency :
88%
Max Output Current :
10A
Number of Outputs :
1
Max Power Dissipation :
50W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Feature :
OCP, SCP
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Height :
13.208mm
Power (Watts) :
50W
Protections :
Current
Base Part Number :
VE-J50
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Approval Agency :
UL; CE; VDE; CSA; TUV; BABT
Trim/Adjustable Output :
yes
Number of Functions :
1
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
PIN/PEG
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
VE-J50-EY-S
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD