VE-J10-MY-F2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VE-J10-MY-F2
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Half Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Feature :
OCP, SCP
Package / Case :
Half Brick
Length :
57.912mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
2.28Lx1.86W x 1.04 H 57.9mmx47.2mmx26.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Input Voltage :
21V
Mount :
Through Hole
Voltage - Isolation :
3kV
Height :
26.416mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Outputs :
1
Width :
47.244mm
Max Input Voltage :
32V
Type :
Isolated Module
Base Part Number :
VE-J10
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Output 1 :
5V
Voltage - Input (Min) :
21V
Operating Temperature :
-55°C~100°C
Max Operating Temperature :
100°C
Applications :
ITE (Commercial)
Efficiency :
90%
Max Power Dissipation :
50W
Current - Output (Max) :
10A
Max Output Current :
10A
Published :
Power (Watts) :
50W
Series :
VE-J00™ (50W)
Voltage - Input (Max) :
32V
Datasheets
VE-J10-MY-F2
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD