VE-J10-EY-B1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VE-J10-EY-B1
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Half Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Published :
Size / Dimension :
2.36Lx2.28W x 1.08 H 59.9mmx57.9mmx27.4mm
Approval Agency :
TUV, UL
Voltage - Input (Min) :
21V
Feature :
OCP, SCP
Operating Temperature :
-10°C~100°C
Mounting Type :
Through Hole
Output Voltage :
5V
Power (Watts) :
50W
Number of Outputs :
1
Mount :
Through Hole
Applications :
ITE (Commercial)
Width :
57.9mm
Efficiency :
88%
Input Voltage-Nom :
24V
Packaging :
Bulk
Base Part Number :
VE-J10
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Input (Max) :
32V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
VE-J00™ (50W)
Package / Case :
Half Brick
Voltage - Output 1 :
5V
Max Output Current :
10A
Max Power Dissipation :
50W
Height :
27.432mm
Voltage - Isolation :
3kV
Type :
Isolated Module
Datasheets
VE-J10-EY-B1
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD