VE-B40-CU-F1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VE-B40-CU-F1
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 200W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Trim/Adjustable Output :
yes
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
4.60Lx1.86W x 0.79 H 116.8mmx47.2mmx20.1mm
Packaging :
Bulk
JESD-30 Code :
R-XDFM-P9
Voltage - Output 1 :
5V
Number of Terminations :
9
Applications :
ITE (Commercial)
Output Voltage :
5V
Efficiency :
90%
Voltage - Input (Min) :
55V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Outputs :
1
Number of Functions :
1
Package / Case :
Full Brick
Voltage - Input (Max) :
100V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Series :
VE-200™ (200W)
Published :
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Through Hole
Max Output Current :
40A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Type :
Isolated Module
Height :
20.066mm
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Max Power Dissipation :
200W
Voltage - Isolation :
3kV
Pbfree Code :
yes
Qualification Status :
Not Qualified
Input Voltage-Nom :
72V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Power (Watts) :
200W
Terminal Form :
PIN/PEG
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Datasheets
VE-B40-CU-F1
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD