VE-B10-CY-F3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VE-B10-CY-F3
Manufacturer
Vicor
Package / Case
Full Brick
Datasheet
Download
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
Manufacturer :
Vicor
Product Category :
Voltage - Isolation :
3kV
Mount :
Through Hole
Voltage - Input (Max) :
32V
Power (Watts) :
50W
Output Voltage :
5V
Max Output Current :
10A
Mounting Type :
Through Hole
Efficiency :
90%
Approval Agency :
TUV, UL
Additional Feature :
REMOTE SHUTDOWN
Max Power Dissipation :
50W
Height :
20.066mm
Type :
Isolated Module
Input Voltage-Nom :
24V
Published :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Input (Min) :
21V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
OCP, OTP, OVP, SCP
Voltage - Output 1 :
5V
Size / Dimension :
4.60Lx1.86W x 0.79 H 116.8mmx47.2mmx20.1mm
Number of Outputs :
1
Applications :
ITE (Commercial)
Package / Case :
Full Brick
Series :
VE-200™ (50W)
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
VE-B10-CY-F3
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD