VE-20V-IY-S
Mfr.Part #
VE-20V-IY-S
Description
DC DC CONVERTER 5.8V 50W
Max Output Current :
8.62A
Voltage - Isolation :
3kV
Qualification Status :
Not Qualified
Voltage - Output 1 :
5.8V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Input (Min) :
10V
Trim/Adjustable Output :
yes
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
Power (Watts) :
50W
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Height :
13.208mm
Number of Functions :
1
Voltage - Input (Max) :
20V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Series :
VE-200™ (50W)
Input Voltage-Nom :
12V
ECCN Code :
EAR99
Efficiency :
90%
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Output Voltage :
5.8V
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Form :
PIN/PEG
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
9
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Max Power Dissipation :
50W
Datasheets
VE-20V-IY-S
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD