VE-20T-MX-S
Mfr.Part #
VE-20T-MX-S
Description
DC DC CONVERTER 6.5V 75W
Height :
13.208mm
Power (Watts) :
75W
Voltage - Isolation :
3kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-30 Code :
R-XDMA-P9
Input Voltage-Nom :
12V
Terminal Form :
PIN/PEG
Voltage - Output 1 :
6.5V
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Voltage - Input (Max) :
20V
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
75W
Qualification Status :
Not Qualified
Max Output Current :
11.54A
Terminal Position :
Dual
Series :
VE-200™ (75W)
Voltage - Input (Min) :
10V
Number of Functions :
1
Number of Terminations :
9
Trim/Adjustable Output :
yes
Output Voltage :
6.5V
Pbfree Code :
yes
Applications :
ITE (Commercial)
ECCN Code :
EAR99
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Efficiency :
90%
Size / Dimension :
4.60Lx1.80W x 0.52 H 116.8mmx45.7mmx13.2mm
Mounting Type :
Through Hole
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
Full Brick
Terminal Finish :
MATTE TIN OVER NICKEL
Datasheets
VE-20T-MX-S
Manufacturer related products
    CAP CER 10000PF 500V X7R T/H
    CAPY K2000 4700PF 20% 250VAC
    CAP FILM 4700PF 20% 250VAC SMD
    CAP FILM 1500PF 20% 250VAC SMD