VDZT2R7.5B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VDZT2R7.5B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
2-SMD, Flat Lead
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 7.5V 100MW VMD2
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Max Power Dissipation :
100mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Radiation Hardening :
No
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Zener Voltage :
7.44V
HTS Code :
Reference Voltage :
7.5V
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Impedance :
30Ohm
Diode Type :
ZENER DIODE
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
7.5V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Mounting Type :
Surface Mount
Power Rating :
100mW
Working Test Current :
5mA
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
2-SMD, Flat Lead
Base Part Number :
VDZ7V5
Power Dissipation :
100mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Element Configuration :
Single
Voltage Tolerance :
2%
Tolerance :
±2%
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 4V
ECCN Code :
EAR99
Impedance-Max :
30Ohm
Datasheets
VDZT2R7.5B
ROHM Semiconductor VDZT2R7.5B
ZENER DIODE 30Ohm ±2% 7.44V 500nA @ 4V -55°C~150°C 100mW 2-SMD, Flat Lead
VDZT2R7.5B Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 500nA @ 4V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.
VDZT2R7.5B Features
reverse leakage current of 500nA @ 4V
500nA @ 4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 500nA
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA