VDZFHT2R9.1B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VDZFHT2R9.1B
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
SOD-723
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 9.04V 100MW VMD2
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Diode Type :
ZENER DIODE
Power - Max :
100mW
Series :
Automotive, AEC-Q101
Number of Elements :
1
Terminal Form :
Flat
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
9.04V
Tolerance :
±2.1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarity :
Unidirectional
Packaging :
Cut Tape (CT)
Operating Temperature :
150°C TJ
Number of Terminations :
2
JESD-30 Code :
R-PDSO-F2
Mounting Type :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Working Test Current :
5mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Additional Feature :
High Reliability
Terminal Position :
Dual
Reference Voltage :
9.1V
Power Dissipation-Max :
0.1W
Package / Case :
SOD-723
Impedance-Max :
30Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 6V
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Datasheets
VDZFHT2R9.1B
ROHM Semiconductor VDZFHT2R9.1B
ZENER DIODE 30Ohm ±2.1% 500nA @ 6V 150°C TJ 2 Terminations SOD-723
VDZFHT2R9.1B Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 500nA @ 6V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 9.04V volts.Setting the working test voltage to 5mA is required to operate this device.
VDZFHT2R9.1B Features
reverse leakage current of 500nA @ 6V
500nA @ 6V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA