VCO180-18IO7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VCO180-18IO7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
ECO-PAC2
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR 1800V 180A ECOPAC2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Number of Elements :
1
Case Connection :
Isolated
HTS Code :
Voltage - Off State :
1.8kV
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
4500A 4900A
Number of Terminals :
10
IXYS Corporation
Min Operating Temperature :
-40 °C
Surface Mount :
No
DC Gate Trigger Current-Max :
300 mA
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Pins :
10
Structure :
Single
Package Shape :
RECTANGULAR
RoHS :
Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Trigger Device Type :
SCR
Product Status :
Active
Current - On State (It (AV)) (Max) :
180A
Max Operating Temperature :
130 °C
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
280A
Hold Current :
200mA
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1800V
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
Mount :
Chassis Mount, Screw
RMS Current (Irms) :
280A
Number of Terminations :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Bulk
RMS On-state Current-Max :
280 A
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1800V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Reach Compliance Code :
Compliant
Configuration :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V
Terminal Form :
UNSPECIFIED
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
300mA
Operating Temperature :
-40°C~130°C TJ
Package / Case :
ECO-PAC2
Terminal Position :
UPPER
Base Product Number :
VCO180
Published :
Pbfree Code :
yes
Number of SCRs, Diodes :
1 SCR
Current - Hold (Ih) (Max) :
200 mA