VCC1-B3B-66M6667000TR
Mfr.Part #
VCC1-B3B-66M6667000TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
5X7 MM, CMOS, 3.3 VDC, 15PF, 45/
Oscillators
Tolerance :
±1%
Height - Seated (Max) :
Base Resonator :
Crystal
Frequency :
66.6667 MHz
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Number of Terminations :
2
Resistance :
357 Ohms
Output :
CMOS
Spread Spectrum Bandwidth :
Failure Rate :
R (0.01%)
Current - Supply (Max) :
30mA
Mounting Type :
Surface Mount
Function :
Enable/Disable
Series :
Military, MIL-PRF-39017/02, RLR20
Supplier Device Package :
Axial
Type :
XO (Standard)
Voltage - Supply :
3.3V
Frequency Stability :
±50ppm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Composition :
Metal Film
Absolute Pull Range (APR) :
Package / Case :
Product Status :
Active
Current - Supply (Disable) (Max) :
30µA
Size / Dimension :
0.138 Dia x 0.375 L (3.51mm x 9.53mm)