VCC1-B3B-50M0000000
Mfr.Part #
VCC1-B3B-50M0000000
Description
CMOS XO +3.3 VDC 15PF -10C TO +7
Oscillators
Maximum Symmetry (%) :
55
Type :
Crystal Oscillator
Minimum Operating Supply Voltage (V) :
2.97
Reach Compliance Code :
Compliant
Standard Package Name :
SMD
Minimum Operating Temperature (°C) :
-10
Frequency Adjustment-Mechanical :
No
Frequency Stability :
50%
Physical Dimension :
7.0mm x 5.0mm x 1.6mm
Rise Time-Max :
4 ns
Output Level :
CMOS
Terminal Finish :
Nickel/Gold (Ni/Au)
Product Status :
Active
HTS :
Maximum Operating Temperature (°C) :
70
RoHS Status :
RoHS Compliant
Pin Count :
4
Mounting Feature :
Surface Mount
Surface Mount :
yes
Typical Operating Supply Voltage (V) :
3.3
Frequency Stability (ppm) :
±50
ECCN (US) :
EAR99
Microsemi Corporation
Package Height :
1.6
Series :
Additional Feature :
TRI-STATE; ENABLE/DISABLE FUNCTION; TR, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel
Symmetry-Max :
45/55 %
Package Width :
5
Maximum Operating Supply Voltage (V) :
3.63
Fall Time-Max :
4 ns
Package Length :
7
Maximum Supply Current (mA) :
20
PCB changed :
4
Load Capacitance (pF) :
15
Mounting :
Package :
Tape and Reel (TR)
Oscillator Type :
CMOS
Standard Frequency (MHz) :
Output Load :
15 pF