VCAS121030S620DP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VCAS121030S620DP
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Datasheet
Download
Description
VARISTOR 41V 300A 1210
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Varistor Voltage (Max) :
45.1V
Termination :
SMD/SMT
Width :
2.5mm
Varistor Voltage :
36.9V
Voltage - Rated DC :
30V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCV
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reference Standard :
AEC-Q200
Voltage - Rated AC :
21V
Factory Lead Time :
9 Weeks
Case Code (Metric) :
Series :
TransGuard®
HTS Code :
Rated Power Dissipation (P) :
0.038W
Resistor Type :
VARISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C TA
Number of Circuits :
1
Number of Terminations :
2
Max Voltage Rating (DC) :
30V
Height :
1.7mm
Varistor Voltage (Typ) :
41V
Max Voltage Rating (AC) :
21V
Capacitance @ Frequency :
1500pF @ 1kHz
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1210 (3225 Metric)
Published :
ECCN Code :
EAR99
Length :
3.2mm
Max Surge Current :
300A
Terminal Placement :
DUAL ENDED
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Cut Tape (CT)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Thermistor Application :
TEMPERATURE SENSING
Capacitance :
1.5nF
Energy :
1.9J
Maximum AC Volts :
21V
Clamping Current :
5A
Clamping Voltage :
67V