VCA105-12IO7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VCA105-12IO7
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
ECO-PAC2
Datasheet
Download
Description
MOD THYRISTOR 1200V 105A ECOPAC2
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Thyristors - SCRs - Modules
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of SCRs, Diodes :
2 SCRs
Repetitive Peak Reverse Voltage :
1200V
Series :
IXYS Corporation
Current - Hold (Ih) (Max) :
200 mA
Trigger Device Type :
SCR
Surface Mount :
No
RMS On-state Current-Max :
180 A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) :
150mA
Operating Temperature :
-40°C~125°C TJ
Min Operating Temperature :
-40 °C
Structure :
Common Anode - All SCRs
RoHS :
Compliant
Packaging :
Bulk
Pin Count :
11
Base Part Number :
VC*105
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Terminal Form :
UNSPECIFIED
DC Gate Trigger Current-Max :
150 mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Number of Terminations :
11
Hold Current :
200mA
Base Product Number :
VCA105
Published :
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) :
2250A 2400A
RMS Current (Irms) :
180A
Case Connection :
Isolated
Terminal Position :
UPPER
JESD-30 Code :
R-XUFM-X11
Number of Elements :
2
Max Operating Temperature :
125 °C
Qualification Status :
Not Qualified
Mounting Type :
Chassis Mount
Configuration :
COMMON ANODE, 2 ELEMENTS
Voltage - Off State :
1.2kV
Pbfree Code :
yes
HTS Code :
Current - On State (It (RMS)) (Max) :
180A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Status :
Obsolete
Package Shape :
RECTANGULAR
Repetitive Peak Off-state Voltage :
1200V
Factory Lead Time :
25 Weeks
Mount :
Chassis Mount, Screw
Number of Terminals :
Number of Pins :
Package / Case :
ECO-PAC2
Current - On State (It (AV)) (Max) :
105A
Package :
Bulk
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) :
1.5V